Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» заснована у 1992 році як національний (базовий) перевізник нової незалежної держави. Засновниками МАУ були Асоціація цивільної авіації України й найбільша ірландська лізингова компанія GPA (згодом AerCap B.V.). Протягом 15 років роботи МАУ вдалося залучити нових стратегічних та фінансових інвесторів. У 1995-му державний пакет акцій був переданий Фонду держмайна України. У 1996-му склад акціонерів МАУ поповнили авіакомпанії Austrian Airlines та Swissair, а у 2000-му – Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР).
Організаційна модель державно-приватної компанії дозволила МАУ використовувати сильні сторони всіх акціонерів: перейняти міжнародний досвід у сфері пасажирських перевезень та запровадити кращі напрацювання у сферах управління бізнесом, технічного обслуговування і сервісу. На початковому етапі основним завданням МАУ було налагодити пряме повітряне сполучення зі столицями та ключовими містами Західної Європи, з чим авіакомпанія успішно справлялася, реалізовуючи модель point-to-point і планомірно розширюючи мережу маршрутів.
Наприкінці 2009 року МАУ стала одним з ключових гравців у сфері повітряних перевезень України з часткою ринку у 20%. Подальший розвиток вимагав кардинальної зміни курсу, що збіглося зі зміною форми власності авіакомпанії у 2010 році. Ключовим фактором став вихід з капіталу МАУ іноземних інвесторів, що було пов’язано зі змінами стратегії їхньої присутності в Україні, а також з закінченням стандартного терміну присутності в капіталі об’єкту інвестицій ЄБРР.
В умовах різкої зміни кон’юнктури ринку та жорсткої цінової конкуренції з боку інших українських авіакомпаній приватизація МАУ забезпечила необхідну гнучкість бізнесу і дозволила розпочати перехід від операційної моделі базового до моделі мережевого перевізника.
У 2013 році, в зв’язку з крахом бізнесу основного конкурента, МАУ виявилася єдиним українським перевізником, здатним запобігти інфраструктурному колапсу ринку. У найкоротші терміни авіакомпанії довелося зробити незапланований ривок у розвитку: подвоїти чисельність флоту та розширити штат, що дозволило оперативно відновити повітряне сполучення на більшості отриманих «у спадок» маршрутів компанії-конкурента.
Вимушена експансія дала додатковий імпульс оптимізації діяльності МАУ, а також підвищила пріоритетність використання географічного положення та транзитного потенціалу України. МАУ побудувала роботу таким чином, щоб формувати і направляти транзитні пасажиропотоки з Півночі на Південь та з Заходу на Схід через базовий аеропорт «Бориспіль».
Свій перший далекомагістральний рейс авіакомпанія МАУ виконала 9 грудня 2013 року за маршрутом Київ-Бангкок на широкофюзеляжному авіалайнері Boeing 767-300ER. Другим, запущеним 25 квітня 2014 року, став напрямок з Києва до Нью-Йорка. Таким чином, було відновлено пряме повітряне сполучення між Україною та США.
У 2014 році в складних політико-економічних умовах – збройний конфлікт на сході України, окупація та анексія Криму, девальвація національної валюти і, відповідно, різке зростання витрат в іноземній валюті – МАУ була змушена стабілізувати бізнес шляхом зниження витрат. Вперше в історії довелося вдатися до скорочення штату, оптимізації флоту, припинення експлуатації низки неприбуткових маршрутів, а також скасування авіасполучення між Україною та Росією.
Разом з тим, з метою забезпечення доступності послуг авіакомпанії для пасажирів, керівництво МАУ прийняло рішення щодо системного зниження тарифів шляхом виведення з ціни квитка вартості додаткових послуг. Даний крок дозволив МАУ запропонувати клієнтам низькі тарифи і стати першим у світі мережевим низькотарифним перевізником.
У період з 2014 по 2017 роки МАУ продовжувала зберігати та розвивати маршрутну мережу для забезпечення хабової моделі не дивлячись на обліт території РФ, що робило її неконкурентною. Хабова модель розвитку була затверджена указом Президента і розвивалася спільними зусиллями з аеропортом «Бориспіль».
Наприкінці 2019 року топ-менеджмент МАУ ініціював оптимізацію маршрутної мережі авіакомпанії з метою зниження надлишкових витрат та виведення компанії на беззбитковість у 2020 ріці з подальшим стабільним розвитком. Зокрема, було відмінено збиткові рейси до Алмати, Пекіна та Бангкока на підставі невиправданих витрат на рейсах через необхідність обльоту територій Російської Федерації. В період 2014-2019 років через нерівноправні умови ведення бізнесу (обліт території Російської Федерації на східному плечі мережі, який серед конкурентів на маршруті здійснювала виключно авіакомпанія МАУ) авіакомпанія втратила близько $216 млн. У результаті заходів з перегляду програми польотів МАУ вже на початку 2020 року залучила понадпланове надходження у $11 млн.
08 січня 2020 року сталася найбільша авіакастрофа серед української авіації за останні десятиріччя. Літак авіакомпанії МАУ з реєстраційним номером UR-PSR, що вилетів з аеропорту ім.Хомейні, рейсом PS752 з Тегерана до Києва, був збитий військовою ракетою у небі над Іраном. На борту перебувало 176 осіб: 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули.
Навесні 2020 року був введений повний локдаун з метою зупинення коронавірусної інфекції COVID-19. У цей період повного були зупинені регулярні польоти в Україні та за її межами, тому менеджмент МАУ реалізував антикризову програму з реструктуризації видатків, оптимізації штату та мінімізації витрат авіакомпанії. Це дозволило знизити обов’язкові щомісячні операційні витрати МАУ майже втричі, водночас, вивільнивши близько 1 тисячі людей.
З моменту часткового відновлення регулярних польотів авіакомпанії в червні 2020 року роботу компанії було спрямовано на гнучке та короткострокове планування мережі польотів, з урахуванням частих ситуативних змін правил в’їзду іноземними країнами протягом 2020 року.
Галузеутворююча компанія України МАУ використовує операційну модель мережевої низькотарифної авіакомпанії та спеціалізується на пасажирських і вантажних перевезеннях. МАУ з’єднує Україну з 38-ма країнами, розташованими в Європі, Азії, Америці, Африці та на Близькому Сході. Виконує 1100 міжнародних та внутрішніх рейсів щотижня і забезпечує стикування з маршрутами авіакомпаній-партнерів до більш аніж 3-х тисяч міст світу.
Базовим аеропортом є Міжнародний аеропорт «Бориспіль». До складу флоту МАУ входить 42 авіалайнери. МАУ має власну мережу хендлінгу. Це дозволяє контролювати якість сервісу, продавати сервісні послуги іншим авіакомпаніям та створювати додаткові робочі місця в Україні.
До 2021 року авіакомпанія планує збільшити і оновити флот, відкрити нові напрямки східного та південно-східного векторів маршрутної мережі, наростити частотність польотів на вже освоєних напрямках та активно розвивати регіональні хаби в містах України.